
- Strona główna
- Nasza oferta
- Baza wiedzy
- O nas
- Szkolenia BHP online
- E-pigułka
- E-REJESTRY
- Katalog firm
- Galeria
Branża: Medycyna pracy
Miasto: Łódź
Województwo: Łódzkie
Branża: Oznakowanie
Miasto: Łódź
Województwo: Łódzkie
Branża: Artykuły - chemia
Miasto: Toruń
Województwo: Kujawsko-pomorskie
Branża: Gospodarka odpadami
Miasto: Warszawa
Województwo: Dolnośląskie
Branża: Badania środowiska pracy
Miasto: Łódź
Województwo: Łódzkie
16.01.2013
Jak zabezpieczyć stanowisko pracy przy odśnieżaniu?
Przed rozpoczęciem prac w warunkach szczególnie niebezpiecznych należy:
Pracodawca ma obowiązek zapewnić, aby dostęp do miejsc wykonywania prac na wysokości miały wyłącznie osoby upoważnione, przeszkolone i odpowiednio poinformowane.
Prace na wysokości powinny być zorganizowane i wykonywane w sposób niezmuszający pracowników do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoją.
Na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, lub służących jako przejścia, dojścia powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. Dodatkowo, pomiędzy poręczą i krawężnikiem musi być umieszczona w połowie wysokości poprzeczka lub przestrzeń ta powinna być wypełniona w sposób uniemożliwiający wypadnięcie osób.
Jednym z wymogów bhp, jakie muszą być spełnione przy pracy na wysokości, jest zastosowanie balustrad ochronnych zabezpieczających przed upadkiem z wysokości. Jednak w praktyce, przy odśnieżaniu dachu, trudno w ten sposób zabezpieczyć stanowiska pracy na wysokości. Jeżeli ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac na wysokości zastosowanie balustrad jest niemożliwe, należy stosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości, odpowiednie do rodzaju i warunków wykonywania pracy (zwłaszcza wysokości na której znajduje się odśnieżany dach), np. odpowiednio dobrany i stosowany sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, jak szelki i linki bezpieczeństwa, zaczepy linkowe, amortyzatory bezpieczeństwa, urządzenia samohamowne.
Źródło: BHP E-LETTER Wiedza i Praktyka , 16 stycznia 2013 r.